.

Sosna rumelijska

Zastosowanie: do ogrodów skalnych, alpinariów, do umacniania skarp, do uprawy w pojemnikach. Walory: ozdobne igły.
16,67 zł
Ilość

Sosna rumelijska

Pinus peuce


Informacje o roślinie:

Pokrój: rozpostarty 
Wysokość/szerokość: 1m po 30 latach
Kolor igieł/liści: ciemnozielony 
Wymagania: uprawowe bardzo małe 
Stanowisko: słoneczne 
Zastosowanie: do ogrodów skalnych, alpinariów, do umacniania skarp, do uprawy w pojemnikach
Walory: ozdobne igły

Informacje o sadzonce:

Aktualna wysokość:
Pojemność doniczki:

Zdjęcie rośliny jest zdjęciem poglądowym. Wygląd rośliny może się minimalnie różnić.

Sosna rumelijska - uprawa - podstawowe informacje

Grupy: rośliny wieloletnie, rośliny na skalniak, rośliny iglaste, rośliny zimozielone,  rośliny na słoneczny balkon, rośliny na gleby suche, rośliny niskie, rośliny doniczkowe, rośliny na tarasy i balkony, rośliny szczepione, rośliny wykorzystywane w ziołolecznictwie, rosliny do alpinariów, rośliny na skarpy, rośliny do małych ogrodów, rosliny na wrzosowiska.
Największe plusy rośliny: ozdobne z igieł i pokroju. Szeroka gama kolorystyczna, różnorodność pokroju i form. Duże możliwości zastosowań, małe wymagania, doskonale potrafi dostosować się do każdych warunków.
Roślina o małych wymaganiach.
Roślina niska lub wysoka w zależności od gatunku i odmiany. Wysokość od 20cm do 2m zwykła sosna górska- kosodrzewina. Wysokość może być również uzależniona od wysokości szczepienia.

Jak uprawiać sosnę rumelijską ?

Uprawa sosny górskiej - kosodrzewiny:
Roślina o małych wymaganiach uprawowych. Lubi stanowisko słoneczne.
Gleba dla sosny: roślina bardzo tolerancyjna , ma bardzo małe wymagania uprawowe . W przypadku słabej gleby można zrobić w miarę spory dół i wsypać do dołka dobrej jakości podłoże uniwersalne, lub specjalistyczne podłoże do roślin iglastych.
Podlewanie: umiarkowane, podlewanie w okresach suszy.
Nawożenie sosny: teoretycznie nie jest konieczne, ale każda roślina lubi nawożenie. Polecane nawozy: nawóz uniwersalny, nawóz do roślin iglastych. W zależności od rodzaju nawozu, używamy od jednej do kilku dawek w ciągu roku.
Jak ciąć sosny: wiele odmian szczególnie szczepionych nie ma potrzeby cięcia. Gatunki pospolite takie jak sosnę kosodrzewinę warto ciąć. Wiosną po puszczeniu młodych przyrostów  skracamy je o 2/3. Pozwala to skarlić sadzonkę i uzyskać bardziej zbitą formę. Usuwanie suszu i starych martwych igieł.
Kiedy ciąć: wczesną wiosną

Jak sadzić sosny?
Sadzenie sosny na tej samej głębokości, na której rosła sadzonka. Należy pamiętać, że sosny jako gatunek nie lubią przesadzania. Dlatego należy zastanowić się nad miejscem docelowym dla rośliny.
Rozstaw sadzenia: w zależności od odmiany i przeznaczenia. Dużo odmian szczepionych sadzimy jako solitery.

Polecane odmiany: sosna górska (pinus mugo sub.mugo): ‘Benjamin’; ‘Carsten’; ‘Gnom’; ‘Grune wellw’; ‘Hnizdo’; ‘Humpy’; ‘Jacobsen’; ‘Jezek’; ‘Lilliput’; ‘Laurin’; ‘Little Goldstar’; ‘Minikin’; ‘Mops’; ‘Ophir’; var pumilo; ‘Varella’; ‘ Winter Gold’; ‘Zundert’
Wszystkie odmiany szczepione polecamy również jako formy pienne – szczepione na sztamie na różnych wysokościach.

Skąd wziąć sadzonki sosny? Sadzonkę można zakupić zarówno przez internet, jak również w naszym Centrum Ogrodniczym AGRO-PROJEKT:
AGRO-PROJEKT Centrum Ogrodnicze i Krajobrazowe
ul. H. Krupanka 84A
41-103 Siemianowice Śląskie
Numer telefonu: 605 889 002
Adres mailowy: biuro@agro-projekt.pl

103270