Różanecznik (Rhododendron) - uprawa - podstawowe informacje o uprawie

Różanecznik (Rhododendron) - uprawa - podstawowe informacje o uprawie

Poradniki 0Komentarzy

Grupy (zastosowanie): rośliny wieloletnie, rośliny cieniolubne, rośliny zimozielone, rośliny kwitnące wiosną, rośliny na gleby wilgotne, rośliny wrzosowate, rośliny na kwaśne gleby.
Sadzonka ukorzeniona w doniczce, sadzonka w balocie.
Największe plusy rośliny: ozdobne z liści (zimozielone liście), ozdobne z kwiatów, ozdobne zimą, idealna roślina kwitnąca do miejsc zacienionych.
Roślina o średnich wymaganiach.
Roślina niska lub wysoka o wysokości 0,5-4 m
Kwitnienie wiosną ( kwiecień maj)

Jak uprawiać różanecznik?
Uprawa różanecznika / rododendrona:
Roślina o średnich wymaganiach uprawowych. Lubi stanowisko półcieniste, cieniste, osłonięte i zaciszne.
Gleba dla różanecznika: żyzna, przepuszczalna, kwaśna i wilgotna. W przypadku słabej gleby można zrobić w miarę spory dół i wsypać do dołka dobrej jakości specjalistyczne podłoże do roślin kwaśnolubnych lub torf kwaśny.
Podlewanie: tak, aby gleba była wilgotna, obfite.
Nawożenie różanecznika: teoretycznie nie jest konieczne, ale każda roślina lubi nawożenie. Polecane nawozy: specjalistyczny nawóz do różaneczników, nawóz uniwersalny, nawóz do roślin kwitnących, nawóz do roślin kwaśnolubnych. Wskazane jest zakwaszanie gleby specjalnymi nawozami zakwaszającymi. W zależności od rodzaju nawozu, używamy od jednej do kilku dawek w ciągu roku.
Jak ciąć różanecznik: w zależności od potrzeby mamy trzy rodzaje cięcia :pielęgnacyjne, kształtujące i radykalne odmładzające.
Cięcie pielęgnacyjne ma na celu usunięcie (wyłamanie) przekwitniętych kwiatów i martwych pędów, które brzydko wyglądają. Dogodna pora to moment gdy kwiaty przekwitną.
Usunięcie kwiatostanów spowoduje, że roślina nie koncentruje się na wydaniu nasion, a na produkcji nowych przyrostów, które wydadzą kwiaty w następnym roku. Jej energia spożytkowana jest w dobrym celu. Usuwamy chore pędy oraz wyłamane przez śnieg.
Cięcie kształtujące ma na celu wzmocnienie krzewu i nadanie mu regularnego pokroju, Często zdarzają się gałązki, które nadmiernie wyrastają. Trzeba je delikatnie skrócić tuż nad liśćmi. Ten zabieg zachęca krzew do wypuszczania nowych, krótkich pędów.
Cięcie radykalne jest konieczne, gdy krzewy szpecą - nie zdobią. Nie ma wtedy na co czekać i po co zwlekać. Przed cięciem wypatrujemy uważnie pąków śpiących i przycinamy nad nimi. Czasem cięcie jest całkiem nisko nad ziemią (do 20 cm), czasem staramy się zostawiać piętra na różnej wysokości. Usuwamy większość starych gałęzi, co inicjuje nową falę wzrostu.
Pora cięcia jak w przypadku cięcia pielęgnacyjnego - koniec zimy, wczesna wiosna, kiedy rośliny śpią.
Kiedy ciąć: w zależności od rodzaju cięcia zima, wczesna wiosna lub po kwitnieniu czerwiec.

Jak sadzić różaneczniki?
Sadzenie różaneczników na tej samej głębokości, na której rosła sadzonka.
Rozstaw sadzenia: zależy od odmiany od 1-4 m. Rododendrony najlepiej wyglądają w grupach w połączeniu z innymi roślinami wrzosowatymi: azaliami, wrzosami, wrzoścami, piersiami oraz z roślinami iglastymi np. sosnami, jałowcami. Można również posadzić roślinę pojedynczo - jako soliter

Polecane odmiany:
Różanecznik: Album Novum’; ‘Alfred’; ‘America’; ‘Azurro’; ‘Belcanto’; ‘Brihitte’; ‘Calsap’;’Catawbiense Album’; ‘Catawbiense Grandiflorum’; ‘Catharine van Tol’; ‘Claudine’; ‘Cunningham’s White’; ‘Edelweiss’; ‘Erato’; ‘Germania’; ‘Goldkrone’; ‘Hachman’s Chamrat’; ‘Lee’s Dark Purple’; ‘Libretto’; ‘Nova Zembla’; ‘Percy Wiseman’; ‘Polarnacht’; ‘Purpureum Grandiflorum’; ‘Rasputin’; ‘Roseum Elegans’
Różaneczniki mieszańce Forresta (niskie): Torero’; ‘Bad Eilsen’; ‘Baden-Baden’; ‘Scarlet Wonder’
Różaneczniki z grupy jakuszimańskie : ‘Anuschka’; ‘Bluriettia’; ‘;Doc’; ‘Emanuela’; ‘Kalinka’; ‘Marietta’; ‘Polaris’; ‘Schneekrone’
Różaneczniki drobnokwiatowe

Skąd wziąć sadzonki różaneczników? Sadzonkę można zakupić zarówno przez internet, jak również w naszym Centrum Ogrodniczym AGRO-PROJEKT:
AGRO-PROJEKT Centrum Ogrodnicze i Krajobrazowe
ul. H. Krupanka 84A
41-103 Siemianowice Śląskie
Numer telefonu: 605 889 002
Adres mailowy: biuro@agro-projekt.pl